Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/html/kvregion.savana-hosting.cz/public_html/podnikatele/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Internetové stránky pro podnikatele v Karlovarském kraji: Základní charakteristika živnostenského podnikání

Základní charakteristika živnostenského podnikání

V České republice se nejčastěji podniká právě formou fyzických osob. Využívají ji i ti, kteří v podnikatelské činnosti nespatřují hlavní zdroj svých příjmů. Zahájení činnosti je u této formy velmi jednoduché, vždy ale podnikatel zvažuje výhody a nevýhody.

Fyzickými osobami jsou:

  • osoby podnikající na základě živnostenského oprávnění
  • osoby zapsané v obchodním rejstříku
  • osoby podnikající na základě jiného oprávnění podle zvláštního předpisu
  • soukromě hospodařící zemědělci zapsaní v evidenci.

Živnostenské podnikání je podnikání, které je provozováno za podmínek stanovených zákonem č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů.

  • Živnost, kterou se rozumí soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku, může provozovat fyzická nebo právnická osoba, splní-li podmínky stanovené živnostenským zákonem.
  • Živnost lze vykonávat (provozovat) v provozovně nebo více provozovnách.
  • Provozovnou se podle živnostenského zákona rozumí prostor, v něm je živnost provozována.
  • Za provozovnu se považuje i automat nebo mobilní provozovna.
  • Mobilní provozovna je provozovna, která je přemístitelná a není umístěna na jednom místě po dobu delší než tři měsíce.
  • Provozovny musí být trvale a zvenčí viditelně označeny obchodní firmou nebo názvem nebo jménem a příjmením podnikatele, a když mu bylo přiděleno identifikační číslo tak i jím.

Za živnostenské podnikání se nepovažuje především samostatná výdělečná činnost fyzických osob v různých oborech specializované odborné činnosti, ke které je nutná zvláštní odborná kvalifikace podle zvláštních právních předpisů.

Subjekty oprávněné provozovat živnost

  1. Živnost může provozovat fyzická nebo právnická osoba, splní-li podmínky stanovené živnostenským zákonem.

  2. Fyzická osoba s bydlištěm nebo právnická osoba se sídlem mimo území České republiky může na území České republiky provozovat živnost za stejných podmínek a ve stejném rozsahu jako česká osoba.

  3. Fyzická osoba, jíž byl udělen azyl nebo doplňková ochrana. Novela živnostenského zákona zavádí, že i její rodinní příslušníci mohou provozovat živnost za stejných podmínek jako česká osoba.

Při zakládání živnosti je potřeba čtyř kontaktů na těchto úřadech a institucích:

  1. Živnostenský úřad
  2. Finanční úřad (není nutné kontaktovat, zařizuje Živnostenský úřad)
  3. Česká správa sociálního zabezpečení
  4. Zdravotní pojišťovna

V praxi začíná zahájení živnostenského podnikání na Živnostenském úřadě vyplněním jednotného registračního formuláře (CRM – centrální registrační místo). Může se stát, že jej dokonce úřednice vyplní sama, následně Živnostenský úřad kontaktuje úřad finanční. Finanční úřad tedy není potřeba navštívit.

Zahájení podnikání je dále nutné nahlásit na České správě sociálního zabezpečení a přihlásit se k důchodovému (je povinné) a nemocenskému (není povinné) pojištění. Stejně tak je třeba navštívit zdravotní pojišťovnu.

Živnostenský list dnes již nedostaneme. Pro živnostenské oprávnění nyní slouží výpis ze živnostenského rejstříku. Máme-li živnostenský list z minula, používáme jej jako dřív, je stále platný.