Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/html/kvregion.savana-hosting.cz/public_html/podnikatele/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Internetové stránky pro podnikatele v Karlovarském kraji: Vysílání pracovníků

Vysílání pracovníků

Se svobodou poskytování služeb úzce souvisí problematika vysílání pracovníků. Na pracovníky je v případě jejich vyslání za účelem poskytnutí služby pohlíženo spíše jako na „nástroj“, prostřednictvím něhož k poskytnutí služby dochází. Pracovníci nevstupují na trh práce hostitelské země, nepřinášejí si s sebou své sociální vazby a charakter jejich pracovní činnosti je dočasný.

Podle směrnice 96/71/ES o vysílání pracovníků jsou během vyslání aplikovány pracovněprávní předpisy hostitelské země (tedy státu, kam je pracovník vyslán). Jedná se o pracovněprávní podmínky upravující:

  • minimální délku pracovní doby;
  • minimální dobu odpočinku;
  • minimální délku dovolené za kalendářní rok;
  • minimální mzdu, včetně sazeb za přesčasy;
  • podmínky poskytování pracovníků, zejména prostřednictvím podniků pro dočasnou práci;
  • ochranu zdraví, bezpečnosti a hygieny při práci;
  • ochranná opatření týkající se těhotných žen nebo žen krátce po porodu, dětí a mladistvých;
  • podmínky rovného zacházení pro muže a ženy a ostatních ustanovení o nediskriminaci.

Vyslání pracovníků je limitováno dobou 12 měsíců, v případě nepředvídatelných okolností je, za předpokladu souhlasu příslušných úřadů, možno vyslání prodloužit o dalších 12 měsíců.

O vyslání pracovníků se jedná vždy, když jsou splněny následující podmínky:

  • podnikatel vyšle svého pracovníka na území cizího státu, aby tam na základě smlouvy o poskytnutí služby (například smlouvy o dílo) poskytl službu (resp. vykonal práci);
  • po celou dobu vyslání existuje mezi podnikatelem (zaměstnavatelem) a pracovníkem (zaměstnancem) pracovněprávní vztah a vyslání je svým charakterem dočasné;
  • podnik vyšle pracovníka do provozovny nebo podniku, který náleží do téže skupiny podniků.

Za vyslaného pracovníka nemusí být nicméně považována pouze osoba v zaměstnaneckém poměru. Definice pojmu „pracovník“ se v jednotlivých právních řádech liší, vždy však se pracovníkem rozumí osoba v závislém postavení.

Další podmínkou pro vyslaného pracovníka je, že mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem musí po celou dobu vyslání existovat tzv. „organická vazba“. Tato vazba je definována jako vztah, kdy:

  • vyslaný zaměstnanec vykonává práci pro vysílající podnik;
  • zaměstnance musí odměňovat vysílající podnik;
  • možnost ukončit s vyslaným zaměstnancem pracovněprávní vztah má pouze podnik, který ho vyslal;
  • odpovědnost za práci vyslaného zaměstnance nese vysílající podnik;
  • nesmí být současně uzavřen pracovní poměr s podnikem, do kterého je zaměstnanec vyslán.


Podmínky pro vyslání pracovníků

Aby mohlo k vyslání pracovníka dojít, je nutno zajistit doklady, které prokazují sociální a zdravotní pojištění v domovské zemi. Vysílaný pracovník v hostitelské zemi pouze dokládá, že je pojištěn v domovské zemi a nestává se součástí systému sociálního a zdravotního pojištění v hostitelské zemi. Přehled v TABULCE 36 uvádí formuláře, které je nutno vyplnit pro splnění těchto požadavků.

TABULKA 36 – Podmínky pro vyslání pracovníků

Označení formuláře Účel a postup získání formuláře Poznámka
Formulář E 101 „Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům“

Vyplněním formuláře je potvrzeno, že vyslaný zaměstnanec podléhá nadále právním předpisům a sociálnímu zabezpečení vysílajícího státu. Vyslaný zaměstnanec by měl mít tento formulář po celou dobu vyslání u sebe, aby se jím v případě kontroly mohl prokázat. Každý formulář E 101 vystavený pro konkrétní osobu je na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) očíslován a evidován.
Vyplněním formuláře je potvrzeno, že vyslaný zaměstnanec podléhá nadále právním předpisům vysílajícího státu

Formulář není pro žadatele volně k dispozici, je nutno o něj zažádat ČSSZ prostřednictvím tiskopisu, který je vyvěšen na internetových stránkách ČSSZ.
Tiskopis „Žádost o vystavení formuláře E 101 ve verzi pro zaměstnance i OSVČ je ke stažení na adrese
http://www.cssz.cz/…ska-unie.htm

Formulář  E 102 „Prodloužení doby vyslání nebo samostatné výdělečné činnosti“ O prodloužení doby vyslání je nutno zažádat ještě před skončením původní 12měsíční doby vyslání prostřednictvím formuláře E 102 – „Prodloužení doby vyslání nebo samostatné výdělečné činnosti“.

Formulář je k dispozici na webových stránkách ČSSZ
http://www.cssz.cz/…ska-unie.htm 

Evropský průkaz zdravotního pojištění Jedná se o běžné karty zdravotního pojištění užívané v České republice. Někteří pojištěnci stále mohou disponovat starší kartou bez loga EU. V takovém případě je nutné kartu před vysláním nechat zdravotní pojišťovnou vyměnit. 

Lze říci, že obecně by pohybu pracovníků za účelem poskytnutí služeb neměly být členskými státy kladeny žádné překážky. V praxi však ze strany některých členských států stále existují požadavky a omezení, které vysílání pracovníků znepříjemňují. Podnikatel musí totiž často svým zaměstnancům vyřídit určitá povolení, čímž se poskytnutí služby protahuje a prodlužuje. Poskytovatel služby ze zahraničí je pak oproti domácím podnikatelům diskriminován.

Ve státech, kde je uplatňováno přechodné období pro volný pohyb služeb (Německo a Rakousko) jsou dále uplatňována například „povolení k vyslání“ (Rakousko) nebo množstevní omezení vysílaných pracovníků, tzv. kontingenty (Německo). Tato omezení jsou popsána níže.
Evropská komise vydala pro každou zemi přehled pracovně-právních podmínek, které jsou vyžadovány při vysílání pracovníků dle zákonů dané země. Dokumenty za jednotlivé země jsou v několika jazykových verzích k dispozici na adrese:
http://ec.europa.eu/…rkers_en.htm