Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/html/kvregion.savana-hosting.cz/public_html/podnikatele/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14
Zajištění konkurenceschopnosti podnikatelského subjektu vyžaduje nejen účinné využití prostředků hmotného charakteru, ale i využití nehmotného majetku. Nehmotná složka podnikání zahrnuje především výsledky zvláštních schopností člověka myslet, tvořit, organizovat a podnikat. Nehmotný majetek firmy, který tvoří zejména znalosti a zkušenosti, včetně těch tradičních předávaných z generace na generaci, receptury, technická a výrobní dokumentace, pracovní postupy, výrobní technologie, speciální počítačové programy, technická řešení ve formě unikátních výrobních prostředků nebo výrobků určených pro trh, originální vzhled výrobků a spolu s tím i vhodně zvolený název či logo je třeba z hlediska významu pro dosažení konkurenceschopnosti firmy považovat za přinejmenším stejně významný jako hmotný majetek reprezentovaný především stroji, přístroji a zařízením.
Zatímco stroje, přístroje a zařízení pro výrobu a poskytování služeb jsou do značné míry obecně dostupné, nehmotný majetek firmy je jedinečný a často může být rozhodujícím faktorem pro zajištění konkurenceschopnosti firmy.
Oblasti práva duševního vlastnictví jsou:
Systém právní ochrany duševního vlastnictví v ČR je plně v souladu s principy tržního hospodářství a je harmonizován s právem EU.
Ochranu děl a dalších předmětů podle autorského zákona* má v gesci Ministerstvo kultury České republiky a jím delegovaní kolektivní správci, např. Ochranný svaz autorský (OSA), Divadelní a literární agentura (Dilia) a další.
Ochranu předmětů spadajících pod průmyslová práva zajišťuje především Úřad průmyslového vlastnictví (dále též jen „ÚPV“, popřípadě „Úřad“), který plní zejména funkci patentového a známkového úřadu a provádí podle příslušných právních norem řízení o vynálezech, užitných vzorech, topografiích polovodičových výrobků, průmyslových vzorech, ochranných známkách, označeních původu a zeměpisných označeních. Dalšími orgány a organizacemi, které se zabývají prosazováním a ochranou duševního vlastnictví jsou Česká obchodní inspekce, Policie ČR, soudy a státní zastupitelství, celní úřady, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a další subjekty. Do systému ochrany průmyslového vlastnictví patří rovněž profesní komory, konkrétně Komora patentových zástupců (www.patzastupci.cz) a Česká advokátní komora (www.advokatni-komora.cz), jejichž členové jsou připraveni každému původci či přihlašovateli pomoci v záležitostech ochrany průmyslového vlastnictví a zastupovat je v řízení jak v České republice, tak v zahraničí.