Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/html/kvregion.savana-hosting.cz/public_html/podnikatele/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14
Daňová evidence slouží ke stanovení základu daně z příjmu. Obsahuje
údaje o příjmech a výdajích a dále pak údaje o majetku
a závazcích. Daňová evidence je v podstatě velmi zjednodušenou
a zredukovanou formou účetnictví. O účetnictví v pravém slova smyslu
se ale nejedná. Daňovou evidenci příjmů a výdajů upravuje § 7b ZDP
586/1992. Daňová evidence je určena pro všechny podnikající fyzické
osoby, které nepovedou účetnictví a své výdaje nebudou prokazovat
„paušálně“ (procentem z příjmů).
Daňovou evidenci nepovedou v žádném případě ty osoby, které jsou
takzvanou účetní jednotkou (osobou vedoucí účetnictví). To se týká
následujících osob:
Daňovou evidenci tedy mohou bez problémů vést všichni drobní podnikatelé (fyzické osoby) nezapsaní v obchodním rejstříku, s ročním obratem pod 25 mil. korun. Žádný paragraf zákona o daních z příjmu nehovoří o tom, jak přesně má daňová evidence vypadat. § 7b zákona č. 586/1992 Sb. (zákona o daních z příjmu) dává potencionálnímu poplatníkovi pouze základní informace o tom, co daňová evidence příjmů a výdajů zjišťuje, jakým způsobem je oceněn majetek a závazky a dále je zde zmínka o povinnosti provádět inventarizaci a archivaci. Prakticky tedy záleží na podnikateli, jakou formu daňové evidence povede. V zákoně nejsou předepsány knihy majetku, závazků, peněžní deník, pokladní kniha ani karty majetku. Celou daňovou evidenci tedy může podnikatel bez problémů vést například v Excelu. Podnikatel však musí mít na paměti, že na základě jeho daňové evidence bude finančnímu úřadu dokazovat, jak stanovil základ daně z podnikání, tzn., jaké částky byly zahrnuty do zdanitelných příjmů a jaké částky si uplatnil do daňově účinných výdajů.
Dále je třeba mít na paměti, že daňová evidence musí splňovat nezbytné podmínky (náležitosti) dané zákonem o dani z příjmu. Daňová evidence musí obsahovat základní informace o:
Evidence o příjmech a výdajích (peněžní evidence) musí být přitom od evidence majetku a závazků oddělena. Příjmy daňové je třeba oddělovat od příjmů nedaňových a výdaje na zajištění a udržení příjmů („daňové výdaje“) je třeba oddělovat od výdajů neovlivňujících základ daně („výdaje nedaňové“). Hlavním cílem daňové evidence je tedy zjištění základu daně (pro vyplnění daňového přiznání a odvedení daní finančnímu úřadu).