Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/html/kvregion.savana-hosting.cz/public_html/podnikatele/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14
Komanditní společnost patří mezi základní formy obchodní společnosti, kterou lze zahájit podnikatelskou činnost. Přestože komanditní společnost není tolik rozšířenou formou podnikání, jako je tomu například u společnosti s ručením omezeným, má pro podnikatele řadu výhod.
Název komanditní společnosti musí obsahovat označení „komanditní společnost“, postačí však zkratka „kom. spol.“ nebo „k. s.“.
Komanditní společnost je výhodná zejména pro začínající podnikatele ty, kteří nechtějí zakládat společnost sami a zároveň nedisponují počátečním kapitálem. Zatímco základní kapitál u společnosti s ručením omezeným je 200.000 Kč, u komanditní společnosti je minimální počáteční vklad 5.000 Kč. Vkladovou povinnost má navíc pouze jeden typ společníků, a to komanditisté. Druhý typ společníků – komplementáři – nemají vůči vznikající komanditní společnosti žádnou vkladovou povinnost.
Nevýhodou potom ale je, že zatímco komanditisté po splacení vkladu neručí za závazky společnosti, komplementáři jako statutární orgán společnosti ručí za závazky společnosti celým svým majetkem. Podnikatelské riziko tedy přenáší komplementář na sebe. Komplementář má na druhou stranu více práv při obchodním vedení společnosti a komanditista se mu musí v této oblasti přizpůsobit, protože jeho pravomoce ve vedení společnosti jsou minimální.
Komanditní společnost musí mít oba dva typy společníků (tj. nejméně jednoho komanditistu a jednoho komplementáře) a tento stav musí být zachován po celou dobu existence společnosti. Společníky mohou být jak fyzické, tak i právnické osoby. Komplementář komanditní společnosti nesmí být komplementářem v jiné komanditní společnosti ani společníkem ve veřejné obchodní společnosti. Zákaz konkurence v oboru platí pouze pro komplementáře.
Zvláštností u komanditní společnosti je i způsob zdanění zisku. Zisk se dělí na poloviny. Jedna polovina připadá komplementářům a druhá polovina patří společnosti. Komplementáři svůj podíl zdaňují jako fyzické osoby, kdežto druhá polovina připadající společnosti se zdaňuje sazbou pro právnické osoby. Po zdanění se čistý zisk může rozdělit mezi komanditisty. Každý podíl potom podléhá srážkové dani.
Komanditní společnost se zakládá společenskou smlouvou stejně jako například společnost s ručením omezeným. Není zde ale vyžadována forma notářského zápisu. Formálně si tedy společenskou smlouvu můžete sepsat sami. Společenská smlouva, jako zakladatelská listina, je velice důležitou smlouvou upravující práva a povinnosti mezi společníky. Zvláště v tomto případě je doporučováno společenskou smlouvu sepsat notářskou formou, i když není ze zákona vyžadována.
Podrobné informace na: Komanditní společnost